Dodržiavanie zásad hygieny rúk je najefektívnejším nástrojom v prevencii nemocničných nákaz v zdravotníckych zariadeniach

7.5.2024

Pri príležitosti Svetového dňa hygieny rúk (5. máj) sa pracovníci v Nemocnici AGEL Žiar nad Hronom edukovali o správnych postupoch hygieny rúk pri poskytovaní starostlivosti o pacientov.

Správnym spôsobom a v správnom čase vykonaná hygiena rúk je najefektívnejším opatrením v prevencii vzniku a šírenia infekcií v zdravotníckom zariadení, ktoré sa až v 80 % prenášajú práve kontaktom rúk. Dodržiavaním správnych postupov a zásad hygieny rúk sa minimalizuje riziko prenosu patogénov medzi pacientmi a personálom,  ako aj riziko vzniku infekcie, znišuje sa nárast chorobnosti, úmrtnosti, výskyt profesionálnych infekcií u zamestnancov, predchádza sa tak kontaminácii priestorov a vybavenia zdravotníckeho zariadenia, ako aj rezistencii na ATB a znižujú sa náklady na hospitalizáciu.

„Ruky, ako  náš hlavný pracovný nástroj,  predstavujú vysoké riziko prenosu infekcií v prostredí zdravotníckeho zariadenia, samozrejme, aj mimo neho. Pracovníkov v žiarskej nemocnici sme preto edukovali o správnej technike dezinfekcie rúk, vďaka čomu znižujeme toto riziko, zabezpečujeme tým ochranu pacientom a vytvárame si bezpečné pracovné prostredie,“ uviedla nemocničná epidemiologička Bc. Zuzana Lumnitzerová.